Zawiadomienie urzędu skarbowego o popełnionym przez siebie wykroczeniu

Wzór dokumentu - Zawiadomienie urzędu skarbowego o popełnionym przez siebie wykroczeniu

0/5 z 0 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Złożenie tzw. czynnego żalu, czyli zawiadomienie przez sprawcę urzędu skarbowego o popełnionym przez siebie wykroczeniu, zwalnia sprawcę z poniesienia odpowiedzialności karnej skarbowej za ten czyn. Warunkiem jest jednak zawiadomienie urzędu skarbowego w odpowiednim trybie, zanim urząd sam dowie się o czynie sprawcy.

Pobierz wzór dokumentu: Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego - czynny żal

czytaj więcej »
Pobierz dokument: Zawiadomienie urzędu skarbowego o popełnionym przez siebie wykroczeniu
wzór w formacie:
PDFDOCX
Wzór dokumentu Zawiadomienie urzędu skarbowego o popełnionym przez siebie wykroczeniu zawiera:
  • przygotowany przez naszego prawnika szablon w formacie pliku do edycji
  • podgląd szablonu w pliku .pdf

Czynny żal można złożyć na piśmie lub ustnie do protokołu. Istnieje jednak kilka prawnych wymogów, które decydują o jego skuteczności. Po pierwsze, musi on określać okoliczności popełnienia czynu. Ponadto, podatnik musi określić czy współdziałał (lub nie współdziałał) z innymi osobami, a jeśli tak – w swoim oświadczeniu powinien wskazać te osoby. Jeśli podatnik skłamie i — wiedząc, że inne osoby brały udział w popełnionym przez niego czynie — nie wskaże tych osób w czynnym żalu, jego zawiadomienie będzie bezskuteczne.


Mimo że przepisy nie określają konkretnego terminu złożenia zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia skarbowego, ważne jest, aby zostało ono złożone zanim urząd będzie dysponował udokumentowaną wiadomością o popełnionym przez podatnika czynie. Bezskuteczność czynnego żalu spowoduje także  złożenie go po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.


Kolejnym warunkiem złożenia skutecznego czynnego żalu jest uregulowanie w całości wymagalnej należności publicznoprawnej uszczuplonej popełnionym czynem zabronionym w terminie wskazanym przez urząd. Oznacza to, iż nie musimy płacić należności podatkowej wraz ze składanym przez nas czynnym żalem, aby móc z niego korzystać, gdyż urząd skarbowy wyznaczy nam na to odpowiedni termin. Jednak warto w tym miejscu wskazać, iż od wymaganej od nas zaległości naliczane są cały czas odsetki, które także wymagają uregulowania, dlatego też większość składających czynny żal reguluje należność jeszcze przed jego złożeniem.
 

Informacje dodatkowe:
Wydarzenie życiowe: InnePismo procesowe / Pismo
Typ dokumentu: InnePodatkowy
Gałąź prawa: InneInne gałęzie prawa
Typ podmiotu: Osoba fizyczna
Słowa kluczowe:

odpowiedzialność karna skarbowa

,

zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego

,

czynny żal

,

Urząd Skarbowy

Miejsce złożenia: Urząd
  • Wzór, który pobrałem miał dołączony komentarz prawny ! Dziękuję i pozdrawiam. Ułatwiło mi to pracę. Łukasz, student

  • Uważam, że wzór umowy kupna sprzedaży samochodu, który mogłem pobrać z Państwa strony jest bardzo czytelny i zawiera wszystko to, co jest potrzebne do spisania dobrze umowy. Nie wiem jak inni, ale ja jestem zadowolony. Pozdrawiam Jacek, mechanik.

Wydarzenie życiowe:
np. sprzedaż, pełnomocnictwo, alimenty
np. sprzedaż › wezwanie do zapłaty
Typ dokumentu:
np. wniosek, umowa, formularz
Gałąź prawa:
np. prawo cywilne, prawo pracy
Słowo kluczowe:
np. pit, pozew, alimenty, testament
Typ podmiotu:
np. firma, osoba fizyczna, fundacja
® 2011 - 2021 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.