Wzory dokumentów, formularze i pliki prawne

Szukaj:
Darmowy biuletyn:
Jesteś tutaj: Strona główna SerwisPrawa.plStrona głównaBaza dokumentów i formularzy prawnychInnePismo procesowe / PismoZawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego - czynny żal

Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego - czynny żal

0/5 z 0 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Złożenie tzw. czynnego żalu, czyli zawiadomienie przez sprawcę urzędu skarbowego o popełnionym przez siebie wykroczeniu, zwalnia sprawcę z poniesienia odpowiedzialności karnej skarbowej za ten czyn. Warunkiem jest jednak zawiadomienie urzędu skarbowego w odpowiednim trybie, zanim urząd sam dowie się o czynie sprawcy.

Pobierz wzór dokumentu: Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego - czynny żal

 

Pobierz dokument: Zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego - czynny żal
Wydarzenie życiowe: Inne › Pismo procesowe / Pismo
Typ dokumentu: Inne › Podatkowy
Gałąź prawa: Inne › Inne gałęzie prawa
Typ podmiotu: Osoba fizyczna
Słowa kluczowe:

czynny żal

,

odpowiedzialność karna skarbowa

,

Urząd Skarbowy

,

zawiadomienie o popełnieniu czynu zabronionego

Autor: Jarosław Olejarz
Miejsce złożenia: Urząd
Formaty plików: PDFDOCX
PORADY PRAWNE ONLINE

Czynny żal można złożyć na piśmie lub ustnie do protokołu. Istnieje jednak kilka prawnych wymogów, które decydują o jego skuteczności. Po pierwsze, musi on określać okoliczności popełnienia czynu. Ponadto, podatnik musi określić czy współdziałał (lub nie współdziałał) z innymi osobami, a jeśli tak – w swoim oświadczeniu powinien wskazać te osoby. Jeśli podatnik skłamie i — wiedząc, że inne osoby brały udział w popełnionym przez niego czynie — nie wskaże tych osób w czynnym żalu, jego zawiadomienie będzie bezskuteczne.


Mimo że przepisy nie określają konkretnego terminu złożenia zawiadomienia o popełnieniu wykroczenia skarbowego, ważne jest, aby zostało ono złożone zanim urząd będzie dysponował udokumentowaną wiadomością o popełnionym przez podatnika czynie. Bezskuteczność czynnego żalu spowoduje także  złożenie go po rozpoczęciu przez organ ścigania czynności służbowej, w szczególności przeszukania, czynności sprawdzającej lub kontroli zmierzającej do ujawnienia przestępstwa skarbowego lub wykroczenia skarbowego, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn zabroniony.


Kolejnym warunkiem złożenia skutecznego czynnego żalu jest uregulowanie w całości wymagalnej należności publicznoprawnej uszczuplonej popełnionym czynem zabronionym w terminie wskazanym przez urząd. Oznacza to, iż nie musimy płacić należności podatkowej wraz ze składanym przez nas czynnym żalem, aby móc z niego korzystać, gdyż urząd skarbowy wyznaczy nam na to odpowiedni termin. Jednak warto w tym miejscu wskazać, iż od wymaganej od nas zaległości naliczane są cały czas odsetki, które także wymagają uregulowania, dlatego też większość składających czynny żal reguluje należność jeszcze przed jego złożeniem.
 

PORADY PRAWNE ONLINE
Obsługa prawna firm i osób
Windykacja należności, odszkodowania
spadki, rozowdy, zakładanie spółek
LegalClick.pl - Nowoczesne narzędzie dla nowoczesnego prawnika
Rzetelna Firma
OPiNEO - słucham swoich klientów