Zabezpieczenia wierzytelności - poradnik

Wzór dokumentu - Zabezpieczenia wierzytelności - poradnik

3,8/5 z 6 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Niniejszy poradnik został przygotowany z myślą o osobach fizycznych oraz przedsiębiorcach, którzy z jednej strony występują w stosunkach prawnych jako wierzyciele lub dłużnicy. Poradnik ma przybliżyć podstawowe instytucje prawnych zabezpieczeń wierzytelności, które występują w obrocie gospodarczym. Poradnik zawiera podstawowe wiadomości o poszczególnych rodzajach zabezpieczeń, a także wskazuje na istotne ich elementy. Należy jednak pamiętać, że żaden poradnik nie zastąpi porady prawnej prawnika, z uwagi na odrębność poszczególnych stosunków prawnych łączących strony. Nie mniej jednak po zapoznaniu się z tym poradnikiem, powinni Państwo zdobyć podstawową wiedzę z zakresu prawnych zabezpieczeń wierzytelności.

Zabezpieczenia prawne wierzytelności rozumiane są jako instrumenty zapewniające spłatę zobowiązań wobec wierzyciela, na wypadek nie sprawdzenia się zabezpieczeń ekonomicznych (spadek lub utrata zdolności do spłaty zobowiązań). Zabezpieczenia te mają służyć odzyskaniu należności przez wierzyciela, zabezpieczyć go przed ewentualną niewypłacalnością dłużnika, a także uchronić przed koniecznością dokonania aktualizacji wierzytelności, co wpływa niekorzystnie na wynik finansowy przedsiębiorstwa. Poradnik składa się z dwóch częsci, opisowej oraz drugiej zawierającej wzory dokumentów. W poradniku opisane zostały następujące zabezpieczenia:     Poręczenie cywilne Kaucja Gwarancja Przewłaszczenie na zabezpieczenie Zastaw rejestrowy Hipoteka Oświadczenie patronackie Przelew wierzytelności (cesja) Zastaw umowny Zastaw na prawach Zastaw ustawowy Weksel gwarancyny (in blanco) Blokada Przejęcie długu Przystąpienie do długu. Aby pobrać poradnik wystarczy postępować w sposób poniżej opisany.

Pobierz dokument: Zabezpieczenia wierzytelności - poradnik
wzór w formacie:
PDF
Informacje dodatkowe:
Wydarzenie życiowe: Działalność gospodarczaDługi
Typ dokumentu: PoradnikGospodarczy
Gałąź prawa: Prawo cywilnePrawo zobowiązań
Typy podmiotów: Fundacja, Osoba fizyczna, Przedsiębiorca, Stowarzyszenie
Słowa kluczowe:

zabezpieczenie roszczeń

,

zabezpieczenie wierzytelności

Miejsce złożenia: Inne
  • Dziękuję bardzo za pomoc w rozwiązaniu ważnego dla mnie problemu. Wzór formularza, który pobrałam z Państwa serwisu był czytelny i posiadał przykład wypełnienia. W przyszłości będę z Was korzystała. Teresa, Warszawa

  • Uważam, że wzór umowy kupna sprzedaży samochodu, który mogłem pobrać z Państwa strony jest bardzo czytelny i zawiera wszystko to, co jest potrzebne do spisania dobrze umowy. Nie wiem jak inni, ale ja jestem zadowolony. Pozdrawiam Jacek, mechanik.

Wydarzenie życiowe:
np. sprzedaż, pełnomocnictwo, alimenty
np. sprzedaż › wezwanie do zapłaty
Typ dokumentu:
np. wniosek, umowa, formularz
Gałąź prawa:
np. prawo cywilne, prawo pracy
Słowo kluczowe:
np. pit, pozew, alimenty, testament
Typ podmiotu:
np. firma, osoba fizyczna, fundacja
® 2011 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.