Wzory dokumentów, formularze i pliki prawne

Szukaj:
Darmowy biuletyn:
Jesteś tutaj: Strona główna SerwisPrawa.plStrona głównaBaza dokumentów i formularzy prawnychSprawa sądowaWniosek o zwolnienie z kosztów sądowych i ustanowienie adwokata z urzędu

Wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych i ustanowienie adwokata z urzędu

4/5 z 7 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

W przypadku, gdy masz skomplikowaną sprawę np. sądzie karnym, a nie stać Cię na swojego adwokata, to wówczas możesz skorzystać z prawa do ustanowienia adwokata z urzędu. Abyś mógł skorzystać z tego prawa musisz najpierw wystąpić o zwolnienie od kosztów sądowych. Koszty sądowe są to opłaty sądowe i zwrot wydatków sądu. W przypadku gdy osoba fizyczna, nie jest w stanie ponieść kosztów sądowych bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny, może złożyć w sądzie wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych. Wraz z wnioski należy złożyć formularz oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.

Pobierz wzór dokumentu - Wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych i ustanowienie adwokata z urzędu

 

Pobierz dokument: Wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych i ustanowienie adwokata z urzędu
Wydarzenie życiowe: Sprawa sądowa
Typ dokumentu: Wniosek › Sądowy
Gałąź prawa: Prawo cywilne › Procedura cywilna
Typ podmiotu: Osoba fizyczna
Słowa kluczowe:

ustanowienie adwokata

,

wniosek o zwolnienie z kosztów

,

zwolnienie z kosztów

,

wniosek o zwolnienie od kosztów

,

opłata sądowa

,

koszty sądowe

,

cywilne postępowanie

,

wzory dokumentów

,

wniosek

Autor: Ministerstwo Sprawiedliwości
Miejsce złożenia: Sąd
Formaty plików: RTFPDFDOCX

W konsekwencji zwolnienia od kosztów sądowych nie trzeba wnosić opłat sądowych i ponosić wydatków związanych z postępowaniem, w którym zostało uzyskane zwolnienie. Uprawnienie to przysługuje jednak tylko stronie, która została w całości zwolniona od kosztów sądowych. Pomimo wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych w całości, sąd może przyznać zwolnienie tylko w części. Może ono polegać na zwolnieniu od poniesienia bądź ułamkowej części kosztów sądowych, bądź określonej ich sumy, bądź też niektórych tylko opłat sądowych lub wydatków. Wniosek o przyznanie adwokata z urzędu możesz złożyć razem z wnioskiem  o zwolnienie z kosztów sądowych, a także podczas rozprawy.

Zleć napisanie dokumentu prawnikowi
Rzetelna Firma
OPiNEO - słucham swoich klientów