Wzory dokumentów, formularze i pliki prawne

Szukaj:
Jesteś tutaj: Strona główna SerwisPrawa.plStrona głównaBaza dokumentów i formularzy prawnychSprawa sądowaWniosek o zwolnienie z kosztów sądowych i ustanowienie adwokata z urzędu
Uwaga! Wzór dokumentu archiwalny
Oznacza to, że od czasu jego opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność jego treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych wzorów dokumentów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych i ustanowienie adwokata z urzędu

4/5 z 7 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

W przypadku, gdy masz skomplikowaną sprawę np. sądzie karnym, a nie stać Cię na swojego adwokata, to wówczas możesz skorzystać z prawa do ustanowienia adwokata z urzędu. Abyś mógł skorzystać z tego prawa musisz najpierw wystąpić o zwolnienie od kosztów sądowych. Koszty sądowe są to opłaty sądowe i zwrot wydatków sądu. W przypadku gdy osoba fizyczna, nie jest w stanie ponieść kosztów sądowych bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny, może złożyć w sądzie wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych. Wraz z wnioski należy złożyć formularz oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku, dochodach i źródłach utrzymania.

Pobierz wzór dokumentu - Wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych i ustanowienie adwokata z urzędu

 

Pobierz dokument: Wniosek o zwolnienie z kosztów sądowych i ustanowienie adwokata z urzędu
Wydarzenie życiowe: Sprawa sądowa
Typ dokumentu: Wniosek › Sądowy
Gałąź prawa: Prawo cywilne › Procedura cywilna
Typ podmiotu: Osoba fizyczna
Słowa kluczowe:

opłata sądowa

,

wniosek

,

cywilne postępowanie

,

wzory dokumentów

,

wniosek o zwolnienie od kosztów

,

ustanowienie adwokata

,

zwolnienie z kosztów

,

wniosek o zwolnienie z kosztów

,

koszty sądowe

Autor: Ministerstwo Sprawiedliwości
Miejsce złożenia: Sąd
Formaty plików: RTFPDFDOCX

W konsekwencji zwolnienia od kosztów sądowych nie trzeba wnosić opłat sądowych i ponosić wydatków związanych z postępowaniem, w którym zostało uzyskane zwolnienie. Uprawnienie to przysługuje jednak tylko stronie, która została w całości zwolniona od kosztów sądowych. Pomimo wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych w całości, sąd może przyznać zwolnienie tylko w części. Może ono polegać na zwolnieniu od poniesienia bądź ułamkowej części kosztów sądowych, bądź określonej ich sumy, bądź też niektórych tylko opłat sądowych lub wydatków. Wniosek o przyznanie adwokata z urzędu możesz złożyć razem z wnioskiem  o zwolnienie z kosztów sądowych, a także podczas rozprawy.

Najpopularniejsze