Wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu

Wzór dokumentu - Wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu

4,5/5 z 579 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Rodzice zasadniczo decydują o wszystkich sprawach swoich dzieci. Jednakże w sytuacji gdy chcą dokonać czynności związanej z majątkiem dziecka, która przekracza zakres zwykłego zarządu, muszą wystąpić do sądu o zgodę na taką czynność. Np. zgody takiej będzie wymagać zbycie należącej do dziecka nieruchomości, zamiana itp. W związku z powyższym przygotowaliśmy wzór - Wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu.

Pobierz wzór dokumentu:  Wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu przygotowany przez naszego prawnika.

czytaj więcej »
Pobierz dokument: Wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu
wzór w formacie:
DOCXPDF
Wzór dokumentu Wniosek o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu zawiera:
  • przygotowany przez naszego prawnika szablon w formacie pliku do edycji (.doc)
  • podgląd dokumentu w formacie .pdf

Rodzice nie mogą bez zezwolenia sądu opiekuńczego dokonywać czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu ani wyrażać zgody na dokonywanie takich czynności przez dziecko. Reprezentacja rodzica w sprawach majątkowych dziecka, jeśli obejmuje czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu, wymaga umocowania udzielonego przez sąd opiekuńczy. Miernikiem czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu jest ciężar gatunkowy dokonywanej czynności, jej skutków w sferze majątku małoletniego, wartości przedmiotu danej czynności oraz szeroko pojęte dobro dziecka i ochrona jego interesów życiowych. Konsekwencją braku zezwolenia sądu opiekuńczego z art. 101 § 3 krio jest nieważność dokonanej czynności (uchwała pełnego składu Izby Cywilnej S.N. z dnia 30.IV.1977 r. III CZP 73/76 - OSNCP Nr 2 z 1978 r., poz. 19). Wniosek rodziców o zezwolenie na dokonanie czynności przekraczającej zakres zwykłego zarządu majątkiem dziecka, złożony stosownie do art. 101 § 3 krio (w związku z art. 583 k.p.c.), nie podlega zwolnieniu od opłat sądowych.

Informacje dodatkowe:
Wydarzenie życiowe: Sprawa sądowa
Typ dokumentu: WniosekSądowy
Gałąź prawa: Prawo cywilneProcedura cywilna
Typ podmiotu: Osoba fizyczna
Słowa kluczowe:

małoletni

,

zarząd

,

zwykły zarząd

,

sąd opiekuńczy

,

zgoda sądu

,

wniosek

Miejsce złożenia: Sąd
  • Dziękuję za udostępnienie wzoru pisma w przykładem wypełnienia. Państwa serwis zasługuje na pochwałę, gdyż wszystkie wzory można w bardzo łatwy sposób znaleźć i pobrać. Polecam! Mirosława, Szczecin

  • Polecam wszystkim, którzy potrzebują aktualnych i czytelnych wzorów dokumentów. Pierwszy raz korzystałam z serwisu, ale jeśli zaistnieje podobna potrzeba w przyszłości, na pewno skorzystam z ponownie. Plus za dodatkowy komentarz do wzoru. Aneta

Wydarzenie życiowe:
np. sprzedaż, pełnomocnictwo, alimenty
np. sprzedaż › wezwanie do zapłaty
Typ dokumentu:
np. wniosek, umowa, formularz
Gałąź prawa:
np. prawo cywilne, prawo pracy
Słowo kluczowe:
np. pit, pozew, alimenty, testament
Typ podmiotu:
np. firma, osoba fizyczna, fundacja
® 2011 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.