Wniosek o wszczęcie egzekucji wraz z oświadczeniem o wyborze komornika

Wzór dokumentu - Wniosek o wszczęcie egzekucji wraz z oświadczeniem o wyborze komornika

0/5 z 0 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

We wniosku do komornika o przeprowadzenie egzekucji świadczenia pieniężnego należy wskazać świadczenie, które ma być spełnione, oraz sposób egzekucji tzn. z jakich składników majątku ma być prowadzona egzekucja przeciwko dłużnikowi. Wierzyciel może w jednym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji przeciwko temu samemu dłużnikowi. Jeżeli wierzyciel nie zna składników majątku dłużnika (nie wiem jakie ma rachunki bankowe, czy ma samochód oraz inne ruchomości, z których można prowadzić egzekucję, to może zlecić za wynagrodzeniem komornikowi prowadzenie poszukiwania majątku dłużnika.

Pobierz wzór dokumentu: Wniosek o wszczęcie egzekucji wraz z oświadczeniem o wyborze komornika

czytaj więcej »
Pobierz dokument: Wniosek o wszczęcie egzekucji wraz z oświadczeniem o wyborze komornika
wzór w formacie:
DOCXPDF

Zgodnie  z Kodeksem Postępowania Cywilnego stosuje się ogólną zasadę, zgodnie z którą egzekucję prowadzi komornik właściwy ze względu na sposób egzekucji. Oznacza to nic innego jak to, że osobę komornika warunkuje miejsce położenia rzeczy czy ogólna właściwość dłużnika. Mimo to wierzyciel zgodnie z art. 8 ust 5 i 6 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji  ma prawo wyboru komornika na terytorium Rzeczypospolitej Polski, z wyłączeniem spraw o egzekucję z nieruchomości oraz spraw, w których przepisy o egzekucji z nieruchomości stosuje się odpowiednio. Celem wyboru należy złożyć wraz z wnioskiem o wszczęcie egzekucji oświadczenie na piśmie, że chcemy z takiego prawa wyboru komornika skorzystać. Wraz z wnioskiem o wszczęcie postępowania egzekucyjnego konieczne jest złożenie tytułu wykonawczego (tytuł egzekucyjny wraz z klauzulą wykonalności). Należy również wskazać poza oświadczeniem o wyborze komornika, świadczenie, które ma być spełnione, sposób egzekucji (rodzaj mienia dłużnika) oraz wskazać daty, od których komornik będzie liczył odsetki. Wierzyciel ma obowiązek współpracować z komornikiem. Warto podzielić się wiedzą, jeśli ją posiadamy, o składnikach majątku dłużnika. Znacznie ułatwi oraz przyspieszy to całe postępowanie.

Informacje dodatkowe:
Wydarzenie życiowe: EgzekucjaWszczęcie egzekucji / prowadzenie egzekucji
Typ dokumentu: PismoEgzekucyjny
Gałęzie prawa: Prawo cywilnePrawo zobowiązań, Prawo cywilneProcedura cywilna
Typy podmiotów: Fundacja, Osoba fizyczna, Przedsiębiorca, Stowarzyszenie
Słowa kluczowe:

wniosek

,

komornik

,

wybór komornika

,

egzekucja

,

poszukiwanie majatku

,

prowadzenie egzekucji

,

wszczęcie egzekucji

,

dłuznik

Miejsce złożenia: Komornik
  • Uważam, że wzór umowy kupna sprzedaży samochodu, który mogłem pobrać z Państwa strony jest bardzo czytelny i zawiera wszystko to, co jest potrzebne do spisania dobrze umowy. Nie wiem jak inni, ale ja jestem zadowolony. Pozdrawiam Jacek, mechanik.

  • Pobrałem wniosek o zawarcie ugody, który zawierał również opis, w jaki sposób go uzupełnić. Polecam wszystkim. Dobra baza dokumentów i wzorów. Dziękuję Marian, Piechowice

Wydarzenie życiowe:
np. sprzedaż, pełnomocnictwo, alimenty
np. sprzedaż › wezwanie do zapłaty
Typ dokumentu:
np. wniosek, umowa, formularz
Gałąź prawa:
np. prawo cywilne, prawo pracy
Słowo kluczowe:
np. pit, pozew, alimenty, testament
Typ podmiotu:
np. firma, osoba fizyczna, fundacja
® 2011 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.