Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Wzór dokumentu - Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

4,2/5 z 4300 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Stwierdzenie nabycia spadku jest to postanowienie sądu, w którym wskazuje on kto jest spadkobiercą zmarłego i w jakiej części dziedziczy dana osoba. Śmierć spadkodawcy powoduje przejście jego praw i obowiązków na jego spadkobiercę z mocy samego prawa, czyli automatycznie, bez jakichkolwiek wniosków, ale aby można było to udowodnić, potrzebne jest wydanie postanowienia o stwierdzenia nabycia spadku. Nawet, gdy przykładowy Kowalski ma testament, w którym jest zapisane, że dziedziczy po zmarłym musi zwrócić się do sądu o wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, aby mógł udowodnić, że jest uprawnionym do określonych przedmiotów po zmarłym np. samochodu zmarłego. Sąd wydaje postanowienie po przeprowadzeniu rozprawy.

Pobierz wzór dokumentu - Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.

Wersja darmowa Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku - stanowi wzór dokumentu. Wersja ta nie zawiera instrukcji uzupełnienia dokumentu oraz informacji dodatkowej. Zapoznaj się poniżej z wersją płatną przygotowaną przez naszych prawników.

czytaj więcej »
Pobierz dokument: Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku
wzór w formacie:
DOCXPDF

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku wnosi się przed sąd właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy. We wniosku trzeba wskazać nazwiska i adresy wszystkich osób, które mogą być zainteresowane udziałem w postępowaniu w sprawie stwierdzenia nabycia spadku tzn. mogą być spadkobiercami ustawowymi. Prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nabycia spadku posiada każdy, kto ma interes prawny w stwierdzeniu nabycia spadku.

Stała opłata pobierana od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku po jednej osobie wynosi 50 złotych. Do wniosku należy dołączyć dowód wniesienia należnej opłaty.

Po wydaniu przez sąd postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, spadkobierca powinien wystąpić o jego odpis dla siebie.

Informacje dodatkowe:
Wydarzenie życiowe: SpadekSprawa sądowa
Typ dokumentu: WniosekSądowy
Gałąź prawa: Prawo cywilnePrawo spadkowe
Typy podmiotów: Fundacja, Osoba fizyczna, Przedsiębiorca, Stowarzyszenie
Słowa kluczowe:

spadek

,

wniosek

,

postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku

,

wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Miejsce złożenia: Sąd
  • Dziękuję za udostępnienie wzoru umowy sprzedaży. Wzór był zgodny z aktualnymi wymogami prawnymi, dzięki czemu nie popełniłam tego samego błędu co ostatnio, ponieważ miałam jakiś wzór, ale nie był aktualny. Pozdrawiam cały zespół. Grażyna z Katowic

  • Witam. Pobrałam od Państwa wzór protokołu z posiedzenia zarządu spółki. Wzór aktualny i elegancko sporządzony. Opinia pozytywna w 100%. Barbara, wiceprezes

Wydarzenie życiowe:
np. sprzedaż, pełnomocnictwo, alimenty
np. sprzedaż › wezwanie do zapłaty
Typ dokumentu:
np. wniosek, umowa, formularz
Gałąź prawa:
np. prawo cywilne, prawo pracy
Słowo kluczowe:
np. pit, pozew, alimenty, testament
Typ podmiotu:
np. firma, osoba fizyczna, fundacja
® 2011 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.