Wzory dokumentów, formularze i pliki prawne

Szukaj:
Darmowy biuletyn:
Jesteś tutaj: Strona główna SerwisPrawa.plStrona głównaBaza dokumentów i formularzy prawnychKarne postępowanie / wykroczeniowe postępowanieSprawa sądowaWniosek o przyznanie kompensaty

Wniosek o przyznanie kompensaty

4.1/5 z 769 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Kompensatę przyznaje się jedynie wówczas i w takiej wysokości, w jakiej osoba uprawniona nie może uzyskać pokrycia utraconych zarobków, innych środków utrzymania lub kosztów od sprawcy lub sprawców przestępstwa, z tytułu ubezpieczenia, ze środków pomocy społecznej albo z innego źródła lub tytułu, niezależnie od tego, czy sprawca lub sprawcy przestępstwa zostali wykryci, oskarżeni lub skazani. Kompensata nie może przekroczyć 12.000 zł. Wniosek o przyznanie kompensaty można zgłosić w terminie 2 lat od dnia popełnienia przestępstwa.

Pobierz wzór dokumentu - Wniosek o przyznanie kompensaty

 

Pobierz dokument: Wniosek o przyznanie kompensaty
Wydarzenie życiowe: Karne postępowanie / wykroczeniowe postępowanie › Sprawa sądowa
Typ dokumentu: Wniosek › Karne postępowanie
Gałąź prawa: Prawo karne › Karne prawo procesowe
Typ podmiotu: Osoba fizyczna
Słowa kluczowe:

wniosek o przyznanie kompensaty

,

kompensata

,

karne postępowanie

,

zwrot kompensaty

Autor: Ministerstwo Sprawiedliwości
Miejsce złożenia: Sąd
Formaty plików: DOCXPDF

Na podstawie  artykułu 13 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych ( Dz. U. Nr 169, poz. 1415) osoba, której przyznano kompensatę jest obowiązana ją zwrócić, jeżeli umorzono postępowanie karne z przyczyn przewidzianych w art. 17 § 1 pkt 1, 2, 3, 7 i 9 Kodeksu postępowania karnego, bądź wydano wyrok uniewinniający z przyczyn przewidzianych w art. 17 § 1 pkt 1 i 2 Kodeksu postępowania karnego.

Kompensatę zwraca się do organu orzekającego, który wydał orzeczenie o przyznaniu kompensaty w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o obowiązku zwrotu kompensaty. Jeżeli osoba uprawniona nie zwróci kompensaty w powyższym terminie, Skarbowi Państwa przysługuje w stosunku do osoby uprawnionej roszczenie o zwrot kompensaty.

Zleć napisanie dokumentu prawnikowi
Rzetelna Firma
OPiNEO - słucham swoich klientów