Wzory dokumentów, formularze i pliki prawne

Szukaj:
Jesteś tutaj: Strona główna SerwisPrawa.plStrona głównaBaza dokumentów i formularzy prawnychUbezpieczenie społeczne (ZUS)RejestracjaWniosek do ZUS o wykreślenie z rejestru OFE
Uwaga! Wzór dokumentu archiwalny
Oznacza to, że od czasu jego opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność jego treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych wzorów dokumentów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Wniosek do ZUS o wykreślenie z rejestru OFE

4,7/5 z 881 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Osoba urodzona po 1948 roku, która spełni warunki do otrzymania wcześniejszej emerytury i przystąpiła wcześniej do OFE ma możliwość wystąpienia z OFE. Wraz z wnioskiem o wcześniejszą emeryturę musi złożyć oświadczenie, że wnosi o wykreślenie jej z rejestru członków OFE i przekazanie środków zgromadzonych w funduszu OFE do budżetu państwa. Podstawą prawną jest art. 46,50, 50a, 50e, 193 i 184 ustawy o emerytach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a także art. 88 Karty nauczyciela.

Pobierz wzór dokumentu - Wniosek do ZUS o wykreślenie z rejestru OFE

Pobierz dokument: Wniosek do ZUS o wykreślenie z rejestru OFE
Wydarzenie życiowe: Ubezpieczenie społeczne (ZUS) › Rejestracja
Typ dokumentu: Formularz › ZUS
Gałąź prawa: Ubezpieczenia społeczne › Opieka społeczna
Typy podmiotów: Fundacja, Osoba fizyczna, Przedsiębiorca, Stowarzyszenie
Słowa kluczowe:

zus

,

emerytura

,

wykreślenie z OFE

,

wniosek do ZUS

Autor: Jarosław Olejarz
Miejsce złożenia: Urząd
Formaty plików: DOCXPDF

Ustawa nowelizująca ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych OFE oraz o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które weszły w życie w dniu 21 lutego 2007 r., znacznie ułatwiły występowanie z OFE osobom, które ubiegają się o wcześniejszą emeryturę. W sytuacji, gdy w czasie ubiegania się o to świadczenie wnioskodawca nadal jest członkiem OFE, to ma możliwość wnioskowania o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. W przypadku złożenia takiego wniosku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje emeryturę i wtedy umowa z otwartym funduszem emerytalnym staje się nieważna z mocy samego prawa, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych wykreśla wpis o członkostwie w OFE z Centralnego Rejestru Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych i zawiadamia o tym wykreśleniu właściwy fundusz emerytalny.

Najpopularniejsze