Wzory dokumentów, formularze i pliki prawne

Szukaj:
Darmowy biuletyn:
Jesteś tutaj: Strona główna SerwisPrawa.plStrona głównaBaza dokumentów i formularzy prawnychUbezpieczenie społeczne (ZUS)RejestracjaWniosek do ZUS o wykreślenie z rejestru OFE

Wniosek do ZUS o wykreślenie z rejestru OFE

4.7/5 z 880 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Osoba urodzona po 1948 roku, która spełni warunki do otrzymania wcześniejszej emerytury i przystąpiła wcześniej do OFE ma możliwość wystąpienia z OFE. Wraz z wnioskiem o wcześniejszą emeryturę musi złożyć oświadczenie, że wnosi o wykreślenie jej z rejestru członków OFE i przekazanie środków zgromadzonych w funduszu OFE do budżetu państwa. Podstawą prawną jest art. 46,50, 50a, 50e, 193 i 184 ustawy o emerytach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a także art. 88 Karty nauczyciela.

Pobierz wzór dokumentu - Wniosek do ZUS o wykreślenie z rejestru OFE

Pobierz dokument: Wniosek do ZUS o wykreślenie z rejestru OFE
Wydarzenie życiowe: Ubezpieczenie społeczne (ZUS) › Rejestracja
Typ dokumentu: Formularz › ZUS
Gałąź prawa: Ubezpieczenia społeczne › Opieka społeczna
Typy podmiotów: Fundacja, Osoba fizyczna, Przedsiębiorca, Stowarzyszenie
Słowa kluczowe:

emerytura

,

wniosek do ZUS

,

wykreślenie z OFE

,

zus

Autor: Jarosław Olejarz
Miejsce złożenia: Urząd
Formaty plików: DOCXPDF

Ustawa nowelizująca ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych OFE oraz o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które weszły w życie w dniu 21 lutego 2007 r., znacznie ułatwiły występowanie z OFE osobom, które ubiegają się o wcześniejszą emeryturę. W sytuacji, gdy w czasie ubiegania się o to świadczenie wnioskodawca nadal jest członkiem OFE, to ma możliwość wnioskowania o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochody budżetu państwa. W przypadku złożenia takiego wniosku, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyznaje emeryturę i wtedy umowa z otwartym funduszem emerytalnym staje się nieważna z mocy samego prawa, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych wykreśla wpis o członkostwie w OFE z Centralnego Rejestru Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych i zawiadamia o tym wykreśleniu właściwy fundusz emerytalny.

Zleć napisanie dokumentu prawnikowi
Rzetelna Firma
OPiNEO - słucham swoich klientów
Najpopularniejsze