Wzory dokumentów, formularze i pliki prawne

Szukaj:
Darmowy biuletyn:
Jesteś tutaj: Strona główna SerwisPrawa.plStrona głównaBaza dokumentów i formularzy prawnychSprzedażWezwanie do zapłatyWezwanie do zapłaty

Wezwanie do zapłaty

4.5/5 z 25083 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Wzór dokumentu - wezwanie do zapłaty jest stosowany przez wierzycieli, m.in. przez instytucje finansowe, takie jak banki. Jest to dokument przesyłany po upłynięciu terminu spłaty zobowiązania i wypowiedzeniu umowy. Dokument ten może stanowić ostateczne wezwanie do zapłaty, tzn. takie po którym następuje przekazanie sprawy do sądu.

Wzór dokumentu - Wezwanie do zapłaty został przygotowany przez naszych prawników.

Pobierz wzór dokumentu - Wezwanie do zapłaty

Pobierz dokument: Wezwanie do zapłaty
rekomendacja:
Wydarzenie życiowe: Sprzedaż › Wezwanie do zapłaty
Typ dokumentu: Pismo › Wezwanie
Gałąź prawa: Prawo cywilne › Prawo zobowiązań
Typ podmiotu: Przedsiębiorca
Słowa kluczowe:

dług

,

windykacja

,

należność

,

wezwanie

,

wezwanie do zapłaty

,

wezwanie do wydania rzeczy

Autor: Jarosław Olejarz
Miejsce złożenia: Strona
Formaty plików: DOCXPDF

W tym wzorze wezwania do zapłaty wierzyciel wzywa dłużnika do spłaty kwoty głównej oraz należnych mu odsetek liczonych od dnia wymagalności zobowiązania. Brak dokonania wpłaty na rachunek wierzyciela w wyznaczonym terminie, może spowodować natychmiastowe podjęcie działań mających na celu przymusową egzekucję wierzytelności, czyli wystąpienie na drogę sadową.

W przedsądowym wezwaniu do zapłaty na pewno należy umieścić:
- nagłówek pisma: Wezwanie do zapłaty.
- informację, że w sytuacji, gdy nie nastąpi spłata, to w wyznaczonym terminie sprawa zostanie skierowana do postępowania sądowego.

Ponadto, w wezwaniu do zapłaty oprócz spłaty kwoty głównej długu można zażądać także zapłaty należnych odsetek ustawowych (umownych, jeżeli takie zastrzeżono) liczonych od dnia wymagalności należności do dnia zapłaty.

Należy pamiętać o tym, że jedną z zasad skutecznej windykacji jest konsekwencja. Zatem, w przypadku, gdy wysyłasz ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty należy liczyć się z tym, że następnym krokiem w przypadku braku reakcji dłużnika będzie złożenie do sądu pozwu o zapłatę.

Zleć napisanie dokumentu prawnikowi
Rzetelna Firma
OPiNEO - słucham swoich klientów