Wzory dokumentów, formularze i pliki prawne

Szukaj:
Jesteś tutaj: Strona główna SerwisPrawa.plStrona głównaBaza dokumentów i formularzy prawnychSprzedażWezwanie do zapłatyWezwanie do zapłaty
Uwaga! Wzór dokumentu archiwalny
Oznacza to, że od czasu jego opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność jego treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych wzorów dokumentów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Wezwanie do zapłaty

4,5/5 z 25083 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Wzór dokumentu - wezwanie do zapłaty jest stosowany przez wierzycieli, m.in. przez instytucje finansowe, takie jak banki. Jest to dokument przesyłany po upłynięciu terminu spłaty zobowiązania i wypowiedzeniu umowy. Dokument ten może stanowić ostateczne wezwanie do zapłaty, tzn. takie po którym następuje przekazanie sprawy do sądu.

Wzór dokumentu - Wezwanie do zapłaty został przygotowany przez naszych prawników.

Pobierz wzór dokumentu - Wezwanie do zapłaty

Pobierz dokument: Wezwanie do zapłaty
Wydarzenie życiowe: Sprzedaż › Wezwanie do zapłaty
Typ dokumentu: Pismo › Wezwanie
Gałąź prawa: Prawo cywilne › Prawo zobowiązań
Typ podmiotu: Przedsiębiorca
Słowa kluczowe:

należność

,

wezwanie do zapłaty

,

dług

,

wezwanie

,

wezwanie do wydania rzeczy

,

windykacja

Autor: Jarosław Olejarz
Miejsce złożenia: Strona
Formaty plików: DOCXPDF

W tym wzorze wezwania do zapłaty wierzyciel wzywa dłużnika do spłaty kwoty głównej oraz należnych mu odsetek liczonych od dnia wymagalności zobowiązania. Brak dokonania wpłaty na rachunek wierzyciela w wyznaczonym terminie, może spowodować natychmiastowe podjęcie działań mających na celu przymusową egzekucję wierzytelności, czyli wystąpienie na drogę sadową.

W przedsądowym wezwaniu do zapłaty na pewno należy umieścić:
- nagłówek pisma: Wezwanie do zapłaty.
- informację, że w sytuacji, gdy nie nastąpi spłata, to w wyznaczonym terminie sprawa zostanie skierowana do postępowania sądowego.

Ponadto, w wezwaniu do zapłaty oprócz spłaty kwoty głównej długu można zażądać także zapłaty należnych odsetek ustawowych (umownych, jeżeli takie zastrzeżono) liczonych od dnia wymagalności należności do dnia zapłaty.

Należy pamiętać o tym, że jedną z zasad skutecznej windykacji jest konsekwencja. Zatem, w przypadku, gdy wysyłasz ostateczne przedsądowe wezwanie do zapłaty należy liczyć się z tym, że następnym krokiem w przypadku braku reakcji dłużnika będzie złożenie do sądu pozwu o zapłatę.

Najpopularniejsze