Umowa zlecenia zawarta z osobą fizyczną

Wzór dokumentu - Umowa zlecenia zawarta z osobą fizyczną

0/5 z 0 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Umowa zlecenia jest umową cywilnoprawną, na podstawie której przyjmujący zlecenie zobowiązuje się do dokonania określonych czynności na rzecz dającego zlecenie. W odróżnieniu od umowy o dzieło, umowa zlecenia jest umową starannego działania, nie musi przy takiej umowie powstać jakiś konkretny rezultat. W stosunkach gospodarczych bardzo często umowa zlecenie jest wykorzystywana do powierzania wykonania określonych czynności osobie, w zastępstwie niejako zatrudniania pracownika. Należy jednak uważać aby umowa zlecenia nie została uznana za umowę o pracę. Przy umowie zlecenia można określić jej istotne elementy, umowa ta jednak nie powinna zbyt mocno ingerować w zakres wykonania czynności przez biorącego zlecenie, aby nie została ona uznana za umowę o pracę.

Pobierz wzór dokumentu: Umowa zlecenia

czytaj więcej »
Pobierz dokument: Umowa zlecenia zawarta z osobą fizyczną
wzór w formacie:
PDFDOCX

W myśl art.  734 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę zlecenia przyjmujący zlecenie, czyli zleceniodawca  zobowiązuje się do dokonania określonej czynności prawnej dla dającego zlecenie - zleceniobiorcy. W przypadku umowy zlecenia, zleceniobiorcą może być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna czy jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej.  Osoba fizyczna, z którą umowa może być zawarta, powinna posiadać pełną zdolność do czynności prawnych.  W przypadku ograniczonej zdolności do czynności prawnej potrzebna jest zgoda przedstawiciela ustawowego. Umowa zlecenia zobowiązuje zleceniobiorcę do wykonania określonych zadań z zachowaniem należytej staranności, co oznacza, że nie odpowiada on za rezultat a za samą wykonaną pracę. Umowę zlecenia cechuje ogromna elastyczność. Jednym z przejawów takiej elastyczności jest to, że umowa zlecenia może mieć charakter zarówno odpłatny jak i nieodpłatny.  Kolejną szczególną cechą tego rodzaju umów jest to, iż istnieją określone w przepisach przypadki kiedy osoba przyjmująca zlecenie może powierzyć jego wykonanie osobom trzecim. Kodeks Cywilny nie zastrzegają też formy szczególnej dla umowy zlecenia, strony mają więc pełną swobodę w wyborze formy prawnej( łącznie z umową ustną). Wskazać jednak należy, iż bezsprzecznie przynoszącą największe korzyści i najbezpieczniejszą jest forma pisemna.

Informacje dodatkowe:
Wydarzenia życiowe: Praca, Zlecenie / Dzieło, Zlecenie / DziełoZawarcie umowy
Typ dokumentu: UmowaUmowa zlecenia
Gałąź prawa: Prawo cywilnePrawo zobowiązań
Typy podmiotów: Fundacja, Osoba fizyczna, Przedsiębiorca, Stowarzyszenie
Słowa kluczowe:

praca

,

umowa starannego dziłania

,

umowa

,

umowa zlecenia

,

zleceniobiorca

,

zleceniodawca

,

zlecenie

,

czynności

Miejsce złożenia: Strona
  • Uważam, że wzór umowy kupna sprzedaży samochodu, który mogłem pobrać z Państwa strony jest bardzo czytelny i zawiera wszystko to, co jest potrzebne do spisania dobrze umowy. Nie wiem jak inni, ale ja jestem zadowolony. Pozdrawiam Jacek, mechanik.

  • Nic dodać nic ująć. Państwa serwis jest bardzo pomocny. Szukałem wzoru pozwu, ściągnąłem go i mam wszystko już za sobą. Szybko i sprawnie. Polecam. Wojciech

Wydarzenie życiowe:
np. sprzedaż, pełnomocnictwo, alimenty
np. sprzedaż › wezwanie do zapłaty
Typ dokumentu:
np. wniosek, umowa, formularz
Gałąź prawa:
np. prawo cywilne, prawo pracy
Słowo kluczowe:
np. pit, pozew, alimenty, testament
Typ podmiotu:
np. firma, osoba fizyczna, fundacja
® 2011 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.