Skarga o wznowienie postępowania

Wzór dokumentu - Skarga o wznowienie postępowania

4,5/5 z 19 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Wznowienie postępowania to instytucja prawa określona w przepisach kodeksu postępowania cywilnego, która umożliwia uchylenie prawomocnego orzeczenia sądu i ponowne rozpoznanie sprawy wskutek zaistnienia nadzwyczajnych przyczyn wymienionych w ustawie. W celu wznowienia postępowania należy sporządzić skargę, określić podstawy wznowienia i opisać stan faktyczny. Nie każda sprawa może być wznowiona. Przepisy precyzyjnie określają jakie muszą zaistnieć warunki aby wznowić postępowania. W szczególności dotyczyć będzie to tych wyroków, które zostały oparte na dokumentach podrobionych, uzyskanych za pomocą przestępstwa, a także wówczas gdy zachodziła nieważność postępowania. Także wykrycie po uprawomocnieniu się wyroku nowych dowodów może stanowić podstawę wznowienia postępowania.

 

Pobierz wzór dokumentu: Skarga o wznowienie postępowania

czytaj więcej »
Pobierz dokument: Skarga o wznowienie postępowania
wzór w formacie:
PDFDOCX

Skargę o wznowienie wnosi się w terminie trzymiesięcznym. Termin ten liczy się od dnia, w którym strona dowiedziała się o podstawie wznowienia, a gdy podstawą jest pozbawienie możności działania lub brak należytej reprezentacji - od dnia, w którym o wyroku dowiedziała się strona, jej organ lub jej przedstawiciel ustawowy, lub terminie trzech miesięcy od dnia wejścia w życie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Po upływie 5 lat od uprawomocnienia się wyroku nie można żądać wznowienia, z wyjątkiem wypadku, gdy strona była pozbawiona możności działania lub nie była należycie reprezentowana. Skarga o wznowienie powinna czynić zadość warunkom pozwu oraz zawierać oznaczenie zaskarżonego orzeczenia, podstawę wznowienia i jej uzasadnienie, okoliczności stwierdzające zachowanie terminu do wniesienia skargi oraz wniosek o uchylenie lub zmianę zaskarżonego orzeczenia.

Informacje dodatkowe:
Wydarzenie życiowe: Sprawa sądowa
Typ dokumentu: PismoSądowy
Gałąź prawa: Prawo cywilne
Typy podmiotów: Fundacja, Osoba fizyczna, Przedsiębiorca, Stowarzyszenie
Słowa kluczowe:

nowe dowody

,

sprawa sądowa

,

wznowienie

,

prawomocny wyrok

,

wznowienie postępowania

Miejsce złożenia: Sąd
  • Uważam, że wzór umowy kupna sprzedaży samochodu, który mogłem pobrać z Państwa strony jest bardzo czytelny i zawiera wszystko to, co jest potrzebne do spisania dobrze umowy. Nie wiem jak inni, ale ja jestem zadowolony. Pozdrawiam Jacek, mechanik.

  • Wzór, który pobrałem miał dołączony komentarz prawny ! Dziękuję i pozdrawiam. Ułatwiło mi to pracę. Łukasz, student

Wydarzenie życiowe:
np. sprzedaż, pełnomocnictwo, alimenty
np. sprzedaż › wezwanie do zapłaty
Typ dokumentu:
np. wniosek, umowa, formularz
Gałąź prawa:
np. prawo cywilne, prawo pracy
Słowo kluczowe:
np. pit, pozew, alimenty, testament
Typ podmiotu:
np. firma, osoba fizyczna, fundacja
® 2011 - 2023 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.