Wzory dokumentów, formularze i pliki prawne

Szukaj:
Jesteś tutaj: Strona główna SerwisPrawa.plStrona głównaBaza dokumentów i formularzy prawnychZobowiązanieWezwanie do zapłatyPozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym
Uwaga! Wzór dokumentu archiwalny
Oznacza to, że od czasu jego opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność jego treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych wzorów dokumentów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym

4,4/5 z 9496 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Nakaz zapłaty stanowi tytułu zabezpieczenia wykonalny bez potrzeby nadawania mu klauzuli wykonalności, a zatem z chwilą wydania nakazu zapłaty wierzyciel nie czekając na jego uprawomocnienie się może wystąpić do komornika z wnioskiem o zabezpieczenie swojego roszczenia np. poprzez zajęcie ruchomości, zajęcie wynagrodzenia albo obciążenie nieruchomości hipoteką przymusową. Aby uzyskać nakaz zapłaty należy wnieść pozew o zapłatę. Udostępniony wzór dokumentu: Pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym został przygotowany przez naszych doświadczonych prawników.

Pobierz dokument: Pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym
Wydarzenia życiowe: Zobowiązanie › Wezwanie do zapłaty, Egzekucja › Pozew
Typ dokumentu: Pozew › Pozew o zapłatę
Gałąź prawa: Prawo gospodarcze › Prawo spółek
Typy podmiotów: Fundacja, Osoba fizyczna, Przedsiębiorca, Stowarzyszenie
Słowa kluczowe:

dług

,

wierzyciel

,

nakaz zapłaty

,

zobowiązania

,

pozew w postępowaniu nakazowym

,

pozew o zapłatę

Autor: Jarosław Olejarz
Miejsce złożenia: Sąd
Formaty plików: DOCXPDF

Nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym charakteryzuje się niższymi kosztami dla powoda w porównaniu ze zwykłym postępowaniem oraz osłabia pozycję dłużnika w ten sposób, że ten chcąc zaskarżyć nakaz zapłaty poprzez wniesienie zarzutów jest zobowiązany jednocześnie uiścić wpis sądowy. Nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu zapłaty wskazanego przez sąd.

Wydając nakaz zapłaty sąd orzeka, że pozwany ma w ciągu dwóch tygodni od dnia doręczenia nakazu zaspokoić roszczenie w całości wraz z kosztami albo wnieść w tym terminie zarzuty.
art. 491 k.p.c.

Wzór dokumentu: Pozew o zapłatę w postępowaniu nakazowym został udostępniony w dwóch wygodnych formatach plików: .DOC i .PDF.

Najpopularniejsze