Pozew o ustanie obowiązku alimentacyjnego

Wzór dokumentu - Pozew o ustanie obowiązku alimentacyjnego

4,6/5 z 461 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Poza powyższym wypadkiem uprawniony do świadczeń alimentacyjnych jest tylko ten, kto znajduje się w niedostatku. Prawo nie określa żadnej granicy ustania obowiązku alimentacyjnego. Przyjmuje się, że dziecku należą się alimenty do uzyskania pełnoletności, chyba że nadal się uczy (wówczas za taki okres przyjmowane jest ukończenie 26 roku życia). Żądać ustania obowiązku alimentacyjnego stwierdzonego wyrokiem sądowym można jedynie w wyniku powództwa.

Pobierz przygotowany przez naszego prawnika wzór dokumentu: Pozew o ustanie obowiązku alimentacyjnego

czytaj więcej »
Pobierz dokument: Pozew o ustanie obowiązku alimentacyjnego
wzór w formacie:
DOCXPDF
Wzór dokumentu Pozew o ustanie obowiązku alimentacyjnego zawiera:
  • przygotowany przez radcę prawnego szablon dokumentu w formacie pliku do edycji (.doc)
  • podgląd szablonu dokumentu (.pdf)

Obowiązek alimentacyjny wprost wynika z art. 133 § 1 k.r.o. (kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Zgodnie z tym przepisem rodzice zobowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 marca 2000 roku (sygn. akt I CKN 1538/99), stwierdził, że dziecko, które osiągnęło nie tylko pełnoletność, ale zdobyło także wykształcenie umożliwiające podjęcie pracy zawodowej, pozwalającej na samodzielne utrzymanie, nie traci uprawnień do alimentów, jeżeli np. chce kontynuować naukę i zamiar ten znajduje uzasadnienie w dotychczas osiąganych wynikach. Ponadto zgodnie ze stanowiskiem SN (wyrok z dnia 12 lutego 1998 roku, sygn. akt I CKN 499/97) należyte przygotowanie dziecka do przyszłej pracy zawodowej może także obejmować studia wyższe, jeżeli uzdolnienia dziecka, jego ambicje i wytrwałość okażą się wystarczające do tego, ażeby studia te nie tylko rozpocząć, ale i kontynuować i pomyślnie zakończyć. Zaktualizowany przez podjęcie studiów obowiązek alimentacyjny rodziców może jednakże ustać w razie braku pozytywnych wyników studiów.

Informacje dodatkowe:
Wydarzenie życiowe: Alimenty
Typ dokumentu: PozewPozew o alimenty
Gałąź prawa: Prawo cywilnePrawo rodzinne i opiekuńcze
Typ podmiotu: Osoba fizyczna
Słowa kluczowe:

umowa alimentacyjna

,

obowiązek alimentacyjny

,

umowa

,

alimentacja

,

alimenty

Miejsce złożenia: Sąd
  • Pobrałem wniosek o zawarcie ugody, który zawierał również opis, w jaki sposób go uzupełnić. Polecam wszystkim. Dobra baza dokumentów i wzorów. Dziękuję Marian, Piechowice

  • Wzór, który pobrałem miał dołączony komentarz prawny ! Dziękuję i pozdrawiam. Ułatwiło mi to pracę. Łukasz, student

Wydarzenie życiowe:
np. sprzedaż, pełnomocnictwo, alimenty
np. sprzedaż › wezwanie do zapłaty
Typ dokumentu:
np. wniosek, umowa, formularz
Gałąź prawa:
np. prawo cywilne, prawo pracy
Słowo kluczowe:
np. pit, pozew, alimenty, testament
Typ podmiotu:
np. firma, osoba fizyczna, fundacja
® 2011 - 2022 SerwisPrawa.pl sp. z o.o. Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.