Wzory dokumentów, formularze i pliki prawne

Szukaj:
Jesteś tutaj: Strona główna SerwisPrawa.plStrona głównaBaza dokumentów i formularzy prawnychZobowiązaniePismo procesowe / PismoPozew o separację z winy pozwanego
Uwaga! Wzór dokumentu archiwalny
Oznacza to, że od czasu jego opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność jego treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych wzorów dokumentów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Pozew o separację z winy pozwanego

4/5 z 4901 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Sąd może orzec o separacji zarówno z orzeczeniem o winie jak i bez orzekania o winie. Na zgodny wniosek małżonków sąd może orzec także o separacji, bez przeprowadzania rozprawy ale tylko wówczas gdy małżonkowie nie mają małoletnich dzieci. Orzeczenie winy jednego z małżonków w postępowaniu o separację wywołuje te same skutki co przy rozwodzie. W przypadku orzeczenia separacji z orzeczeniem winy jednego z małżonków, sąd przy ewentualnym późniejszym postępowaniu o rozwód nie musi prowadzić postępowania dowodowego w zakresie winy.

Pobierz wzór dokumentu - Pozew o separację z winy pozwanego

Pobierz dokument: Pozew o separację z winy pozwanego
Wydarzenie życiowe: Zobowiązanie › Pismo procesowe / Pismo
Typ dokumentu: Pozew › Wniosek o separację
Gałąź prawa: Prawo cywilne › Prawo zobowiązań
Typy podmiotów: Fundacja, Osoba fizyczna, Przedsiębiorca, Stowarzyszenie
Słowa kluczowe:

uzasadnienie

,

wniosek

,

sąd

,

wyrok

,

odpis wyroku

,

sporządzenie uzasadnienia

Autor: Jarosław Olejarz
Miejsce złożenia: Sąd
Formaty plików: DOCXPDF

Separacja jest pewnego rodzaju zawieszeniem małżeństwa. Separacja nie powoduje ustania małżeństwa, dlatego też małżonkowie nie mają prawa wstępować w nowy związek małżeński. Jest to stosunkowo nowa instytucja prawna w naszym kraju. Jest to niezależny od rozwodu środek ustania wspólnoty małżeńskiej pomiędzy małżonkami. Jej zadaniem jest przyspieszenie i uproszczenie postępowania w zakresie wszystkich stosunków małżeńskich, poza rozwiązaniem małżeństwa. Separacja może poprzedzać rozwiązanie małżeństwa, ale może być również alternatywą dla rozwodu. Przesłanką do orzeczenia separacji jest zupełny rozkład małżeństwa, więc nie ma tu przesłanki rozwodowej w postaci trwałości rozkładu. Zatem w przypadku, gdy nie ma możliwości orzeczenia przez sąd rozwodu, gdyż nie zaistniała przesłanka trwałości rozkładu pożycia małżeńskiego, ale zaistniała przesłanka w postaci zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego, sąd może orzec o separacji, która taj jak wyżej wskazano wywołuje w sferze stosunków małżeńskich podobne skutki jak rozwód.

Najpopularniejsze