Wzory dokumentów, formularze i pliki prawne

Szukaj:
Darmowy biuletyn:
Jesteś tutaj: Strona główna SerwisPrawa.plStrona głównaBaza dokumentów i formularzy prawnychMałżeństwoRozwódPozew o rozwód z winy powoda

Pozew o rozwód z winy powoda

4.7/5 z 18512 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Jeżeli małżonkowie albo jeden z małżonków dojdzie do wniosku, że nie chce dalej pozostawać w związku małżeńskim, i że zaistniał trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego może wystąpić do sądu z powództwem. Każdy z małżonków może żądać rozwiązania małżeństwa poprzez rozwód. Rozwód może być orzeczony z winy jednego z małżonków, z winy obojga małżonków lub bez orzekania o winie. Właściwym do rozpoznania spraw o rozwód jest sąd okręgowy ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, jeżeli chociaż jedno z nich nadal tam (w tym samym okręgu) zamieszkuje (art. 17 k.p.c. i art. 41 k.p.c.). Koszty wpisu – opłaty stałej w kwocie 600 zł obciążają powoda.

Wzór dokumentu - pozew o rozwód z winy powoda został przygotowany przez naszych doświadczonych prawników.

Pobierz wzór dokumentu - Pozew o rozwód z winy powoda

Pobierz dokument: Pozew o rozwód z winy powoda
rekomendacja:
Wydarzenie życiowe: Małżeństwo › Rozwód
Typ dokumentu: Pozew › Pozew o rozwód
Gałąź prawa: Prawo cywilne › Prawo rodzinne i opiekuńcze
Typ podmiotu: Osoba fizyczna
Słowa kluczowe:

małżeństwo

,

pozew o rozwód

,

rozwód

,

rozwód z winy powoda

Autor: Jarosław Olejarz
Miejsce złożenia: Sąd
Formaty plików: DOCXPDF

W pozwie o rozwód z winy powoda, oprócz rozwiązania małżeństwa można wnieść także o powierzenie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi, zasądzenie alimentów oraz obciążenie kosztami postępowania stronę.

W uzasadnieniu należy podać datę zawarcia związku małżeńskiego, dane o dzieciach urodzonych w związku małżeńskim, informację o sytuacji finansowej małżonków oraz o ich wzajemnych relacjach, np. zamieszkiwaniu pod jednym dachem itd. Istotnym elementem uzasadnienia w pozwie jest wskazanie winy powoda oraz co najważniejsze udokumentowanie trwałego i zupełnego rozkładu współżycia małżeńskiego. W sprawie o rozwód rozprawa odbywa się bez względu na niestawiennictwo jednej ze stron.

Do pozwu należy dołączyć załączniki między innymi w postaci skróconych odpisów aktu małżeństwa i urodzenia dzieci. Należy pamiętać, że pozew rozwodowy musi być podpisany, gdyż brak podpisu jest również brakiem formalnym i wywołuje skutek wezwania do uzupełnienia braków formalnych - pod rygorem zwrotu pozwu.

Więcej informacji zawiera wzór dokumentu - Pozew o rozwód z winy powoda.

Zleć napisanie dokumentu prawnikowi
Rzetelna Firma
OPiNEO - słucham swoich klientów