Wzory dokumentów, formularze i pliki prawne

Szukaj:
Darmowy biuletyn:
Jesteś tutaj: Strona główna SerwisPrawa.plStrona głównaBaza dokumentów i formularzy prawnychMałżeństwoRozwódPozew o rozwód z orzeczeniem winy

Pozew o rozwód z orzeczeniem winy

4.6/5 z 50 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Rozwód jest instytucją prawną skutkującą ustaniem małżeństwa, uregulowaną w przepisach kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Orzeczenie rozwodu może nastąpić wyłącznie wyrokiem Sądu. Orzekając rozwód sąd orzeka także, czy i który z małżonków ponosi winę rozkładu pożycia. Każdy z małżonków może żądać rozwiązania małżeństwa poprzez rozwód. Rozwód może być orzeczony z winy obojga małżonków, z winy jednego z małżonków lub bez orzekania o winie któregokolwiek z nich.

Wzór dokumentu - pozew o rozwód z orzeczeniem winy został przygotowany przez naszych doświadczonych prawników.

Pobierz wzór dokumentu - Pozew o rozwód z orzeczeniem winy

Pobierz dokument: Pozew o rozwód z orzeczeniem winy
rekomendacja:
Wydarzenie życiowe: Małżeństwo › Rozwód
Typ dokumentu: Pozew › Pozew o rozwód
Gałąź prawa: Prawo cywilne › Prawo rodzinne i opiekuńcze
Typ podmiotu: Osoba fizyczna
Słowa kluczowe:

rozwód

,

małżeństwo

,

rozwód z winy powoda

,

pozew o rozwód

Autor: Jarosław Olejarz
Miejsce złożenia: Sąd
Formaty plików: DOCXPDF
Zobacz także

W pozwie o rozwód z orzeczeniem winy, oprócz rozwiązania małżeństwa można wnieść także o zasądzenie alimentów, o powierzenie władzy rodzicielskiej nad małoletnimi dziećmi pochodzącymi z tego związku oraz o obciążenie strony kosztami postępowania. Do pozwu należy dołączyć załączniki. Wśród nich między innymi: skrócony odpis aktu małżeństwa, skrócony odpis aktu urodzenia dzieci.

Pozew o rozwód z orzeczeniem winy pod rygorem zwrotu musi zostać złożony w 2 egzemplarzach. Należy pamiętać, że pozew rozwodowy musi być podpisany, gdyż brak podpisu jest również brakiem formalnym i wywołuje skutek wezwania do uzupełnienia braków formalnych - pod rygorem zwrotu pozwu.

Właściwym do rozpoznania spraw o rozwód jest sąd okręgowy ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, jeżeli chociaż jedno z nich nadal tam (w tym samym okręgu) zamieszkuje (art. 17 k.p.c. i art. 41 k.p.c.). Koszty wpisu – opłaty stałej w kwocie 600 zł obciążają powoda.

Więcej informacji znajduje się we wzorze dokumentu: pozew o rozwód z orzeczeniem winy.

Zleć napisanie dokumentu prawnikowi
Rzetelna Firma
OPiNEO - słucham swoich klientów