Wzory dokumentów, formularze i pliki prawne

Szukaj:
Jesteś tutaj: Strona główna SerwisPrawa.plStrona głównaBaza dokumentów i formularzy prawnychUbezpieczenie społeczne (ZUS)Oświadczenie o wyborze OFE
Uwaga! Wzór dokumentu archiwalny
Oznacza to, że od czasu jego opublikowania pojawiły się zmiany aktów prawnych, mogące wpływać na aktualność jego treści. SerwisPrawa.pl nie aktualizuje automatycznie wszystkich publikowanych wzorów dokumentów zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Oświadczenie o wyborze OFE

5/5 z 1 ocen.
(kliknij w gwiazdkę aby ocenić)

Od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 r. każdy, za kogo odprowadzane są składki na ubezpieczenia społeczne musi podjąć decyzję czy chce, aby ta część jego wynagrodzenia trafiała do OFE i ZUS (tak jak miało to miejsce dotychczas), czy wyłącznie do ZUS (zgodnie z nową regulacją prawną). Niezłożenie w terminie właściwej deklaracji będzie skutkowało wyborem wyłącznie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a co za tym idzie przekierowaniem dotychczas zgromadzonych składek w OFE do ZUS. Decydując się na OFE i ZUS, musimy zatem złożyć odpowiednie oświadczenie. Prawidłowo wypełniony urzędowy formularz możemy wysłać do ZUS listem poleconym, zanieść do urzędu osobiście, bądź wypełnić jego elektroniczną wersję. W tym ostatnim przypadku musimy jednak posiadać zarejestrowane konto w powszechnym systemie ePUAP. Na oświadczeniu ubezpieczony będzie musiał wpisać wszystkie swoje dane osobowe, wśród nich imię, nazwisko, datę urodzenia czy PESEL. Będzie musiał także złożyć podpis pod stwierdzeniem, że zapoznał się z informacjami: o powszechnym systemie emerytalnym przygotowanymi przez resorty pracy i finansów, oraz o OFE przygotowanymi przez nie sam. Każdy zainteresowany będzie mógł zmienić swoje oświadczenie (lub brak złożenia oświadczenia) co 4 lata, z tym że taka możliwość pojawi się po raz pierwszy dopiero od 2016 r. (także w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca).

Pobierz dokument: Oświadczenie o wyborze OFE
Wydarzenie życiowe: Ubezpieczenie społeczne (ZUS)
Typ dokumentu: Formularz › ZUS
Gałąź prawa: Ubezpieczenia społeczne
Typ podmiotu: Osoba fizyczna
Słowa kluczowe:

OFE

,

ubezpieczanie społeczne

,

oświadczenie OFE

,

zus

Autor: Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Miejsce złożenia: Urząd
Formaty plików: PDF
Najpopularniejsze